Prílohy Zoznam príloh wtc – príbehy ľudíDownload 0.81 Mb.
Page1/12
Date29.01.2017
Size0.81 Mb.
#11883
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12Prílohy


Zoznam príloh
1. WTC – príbehy ľudí

1. 1 Príbeh upratovačky a jej syna………………………………………………………3

1. 2 Príbeh z Pentagonu………………………………………………………………….5

1. 3 Príbeh hrdinov z letu číslo 93……………………………………………………….6

1. 4 Príbeh z letu číslo 77………………………………………………………………..9

2. Fotogaléria

2. 1 World Trade Center……………………………………………………………..10

2. 2 Bez komentára…………………………………………………………………..13

2. 3 Utorok, 12. septembra……………………………………………………….....222. 4 Satelitné snímky…………………………………………………………………24

3. Zoznam obetí………………………………………………………..………………….27


1. New York – WTC
1. 1 Príbeh upratovačky z WTC a jej syna

MENO: Myrna T. Maldonado-Agosto,VEK: 49, Bydlisko: New York, NY, ZAMESTNANIE: upratovačka,

MIESTO: Veža č. 1, 70 poschodie WTC


Od utorkového rána strávil Jarid Maldonado 16 hodín horúčkovitým hľadaním svojej matky, ktorá pracovala v jednej z dvojičiek Svetového obchodného centra. V prachu, zmätku. Medzi zmätenými a šokovanými ľuďmi na uliciach aj v nemocniciach. Nakoniec išiel na policajnú stanicu. Tuctový deň sa zmenil na tragédiu, keď uvidel, ako prvé z lietadiel vletelo do mrakodrapu. Jarid v tej chvíli šoféroval auto neďaleko WTC. Jeho matka Myrna Agostová pracovala na 71. poschodí. Syn sa pozeral na to, ako lietadlo vletelo asi do 80. poschodia. „Videl som explóziu a zmocnila sa ma panika. Jediné, čo ma zaujímalo, bolo, ako ju zachrániť. Nevedel som sa však sústrediť. Modlím sa, dúfam, že nás neopustila,“ zaháňal najhoršie myšlienky. Matka, ktorá mala už o rok odísť do dôchodku, sa mu neozvala. Potom, ako videl explózie, Maldonado nasmeroval auto k dvojičkám. Pohyboval sa v chaose prvých pár minút a snažil sa zazrieť matku. „Bol som veľmi blízko,“ opisuje chvíle, keď sa zrútila prvá z budov. „Prekročilo to akékoľvek hranice predstavivosti, nedalo sa tam vydržať ani 30 sekúnd.“ Starosta New Yorku Rudolph Giuliani obyvateľov v postihnutej oblasti Manhattanu vyzýval, aby zostali pokojní. „Odíďte pomaly a pokojne. Smerom na sever.“ Mestom sa niesol piskľavý zvuk húkačiek – policajných, požiarnych aj sanitiek. Zranených rozvážali do najbližších nemocníc, veľkú časť z nich lode previezli cez rieku Hudson do New Jersey. Maldonado svoj príbeh vyrozprával počas čakania na rozhovor s policajtmi, ktorí zbierali informácie o nezvestných. „Oni chcú od nás odpovede. My ich však nemáme,“ hovorí o frustrácií tých, čo hľadajú najbližších, seržantka Elizabeth Gesualdová. Príbuzní vypĺňajú formuláre. Čo mali ich blízky oblečené, zvláštne znamenia na tele, na ktorom poschodí pracovali. Maldonadovi sa podarilo stretnúť dvoch z jej kolegov. Naposledy ju videli na pohyblivých schodoch na ceste do kancelárie. Zatiaľ čo sedel zdrvený Maldonado u policajtov, ostatní členovia rodiny obtelefonovali 70 nemocníc v okolí. Márne. Mobil nebrala – prakticky celý New York bol vyradený. Práve na budovách WTC boli antény, ktoré zabezpečovali prevádzku mobilných sietí. „Každý hovorí o tom, kto to mohol urobiť. Prečo sa však nehovorí o tom, ako informovať tých, ktorým chýbajú ich najbližší? Ja sa o Usamá bin Ladína nezaujímam. Tým sa môžeme zaoberať neskôr,“ vylial si srdce Maldonado.


1. 2 Príbeh z Pentagonu
David Adamson bol práve na ceste na svoje pracovisko vo washingtonskom Pentagóne. Nad jeho autom preletelo o 9.40 h dopravné lietadlo a rútilo sa smerom na Pentagon. „Moja prvá myšlienka bola, že prepravca má technické problémy,“ spomína Adamson. Jeho tok myšlienok zastavila narastajúca ohnivá guľa, ktorú vzápätí vystriedal čierny dym. Budova ministerstva obrany explodovala. Adomson zašiel na kraj diaľnice. Po pár minútach však pokračoval v ceste do práce. Keď dorazil do Pentagonu, míňali ho už davy zamestnancov opúšťajúcich budovu. Dovnútra sa drali prvé autá záchranky. Výpovede obyvateľov Washingtonu sa podobajú. Mnohým prišlo na um, že sa práve začala svetová vojna. Nečudo – napadnúť Pentagon, mozgovú centrálu amerických ozbrojených síl, znamená prakticky vypovedanie vojny. „Bola to až surrealistická skúsenosť. To vám nemôže ani zájsť na um, že v Pentagone uvidíte plamene,“ povedal pre Washington Post podplukovník letectva Marc Abshire. Washington reagoval rýchlo – všetky úrady federálna vláda okamžite zatvorila a ľudia smerovali domov. Na cestách dočasne vznikli zápchy. Slávny päť uholníkový obrys budovy Pentagónu narúša obrovská diera. Najmenej štyri poschodia spadli.


1. 3 Príbeh hrdinov z letu číslo 93
Traja až štyria muži z lietadla, ktoré sa zrútilo v Pensylvánií, asi 80 kilometrov od Pittsburghu, pravdepodobne zmenili smer letu stroja a zabránili jeho zrúteniu na obývané oblasti. V tom čase už vedeli o iných kamikadze útokoch na Ameriku. A hoci svoje životy nemohli zachrániť, pokúsili sa zabrániť aspoň obetiam na zemi. Vyplýva to z svedectiev príbuzných pasažierov jediného zo štvorice unesených lietadiel, ktoré sa teroristom v utorok nepodarilo naviesť na zvolený terč, ktorým mal byť podľa všetkého sídlo amerického prezidenta Busha, Biely Dom. Mozaika drámy, ktorá sa odohrala na palube Boeingu 757 spoločnosti United Airlines, sa postupne dopĺňa z kamienkov výpovedí pozostalých. Viacerým z unesených z letu číslo 93 sa totiž prostredníctvom mobilných telefónov podarilo spojiť so svojimi blízkymi a informovať ich o dianí na palube.

MENO:Jeremy Glick, VEK:31, Bydlisko: West Millford, NJ, MIESTO: Let 93MENO: Thomas E. Burnett Jr., VEK: 38, Bydlisko: San Ramon, CA, ZAMESTANIE: Výkonný riaditeľ, MIESTO: Let 93


Jeremy Glick a Thomas E. Burnett sa niekoľko ráz dovolali svojim manželkám. Z rozhovorov vyplýva, že traja alebo štyria muži cestujúci na palube lietadla pravdepodobne napadli teroristov a zabránili, aby sa stroj, ktorý z trasy Newark – San Francisco zmenil kurz na Washington, zrútil na niektorú z vládnych budov. Posledné minúty pred fatálnym koncom sa lietadlo zmietalo vo vzduchu, čo by podporovalo teóriu o zápase v kokpite.

Glick svojej manželke Lyzabeth (31) oznámil, že „kontrolu nad lietadlom prevzali traja muži vyzerajúci ako Arabi, s červenými čelenkami na hlavách a ozbrojení nožmi“. „Bol mužom, ktorý nedovolil, aby sa niečo také stalo,“ povedala Lyzabeth o svojom manželovi, stredoškolskej láske a otcovi ich trojmesačnej dcérky Emerson. „Je hrdinom pre to, čo urobil, ale pre mňa je hrdinom aj preto, lebo mi povedal, aby som nebola smutná, postarala a o našu dcérku a rozhodla sa, ako uznám za vhodné, bez ohľadu na to čo sa stane.“ Povedal: „Ľúbim ťa, zostaň na linke. Ja som však nemohla a dala som slúchadlo svojmu otcovi. Nechcem vedieť, čo sa stalo,“ dodáva.


Brunet, výkonný riaditeľ spoločnosti, ktorá vyrába zdravotnícke nástroje, svojej manželke Deene oznámi, že jedného z pasažierov dobodali, ale že skupinka mužov sa chystá niečo podniknúť. „Prosila som ho, aby na seba nepútal pozornosť, on však povedal: „Nie, nie, ak to chcú napáliť do zeme musíme niečo podniknúť. Potom zložil a už sa neozval,“ povedala Deena. Cestujúci z letu číslo 93 vtedy už vedeli o útoku na Svetové obchodné centrum. „Očividne niečo urobili, aby sa teroristom nepodarilo splniť misiu,“ povedal Tom Crowley, strýc pani Glickovej. „Lietadlo rozhodne nemalo skončiť na pensylvánskom vidieku,“ vyhlásil pensylvánsky kongresman John Murtha. „Ktosi vynaložil heroické úsilie, aby zabránil pádu lietadla na obývanú oblasť.“ Irónia osudu je, že ani Glick, ani Burnett pôvodne nemali letieť linkou 93.

Ďalší z trojice hrdinov, Mark Bingham, bývalý hráč rugby,

(MENO: Mark K. Bingham, VEK: 31,Bydlisko: San Francisco, ZAMESTNANIE: Majiteľ obchodu, MIESTO: Let 93)

ktorý sa pred dvoma mesiacmi od jeho tragickej smrti zúčastnil na slávnom behu pred býkmi v uliciach slávnej španielskej Pamplony. Cítil sa chorý, preto letel až v utorok. Keď sa lietadlo obrátilo o 180 stupňov, zavolal svojej matke Alice Hoglanovej, ktorá neskôr novinárom povedala: „Hovoril, že na palube sú traja chlapíci a tvrdia, že majú bombu.“ Televízna stanica CNN informovala, že sa jej podarilo získať záznam rozhovoru v kabíne lietadla. Jeden muž, údajne s arabským prízvukom, hovorí cestujúcim: „Tu je kapitán lietadla. Na palube je bomba. Ostaňte pokojní. Snažíme sa splniť ich požiadavky. Vraciame sa na letisko.“ Mikrofóny v kabíne sa niekoľko ráz zapli a opäť vypli. Keď lietadlo vo výške 10 500 metrov prelietalo neďaleko Clevelandu, nejaký hlas lámanou angličtinou vzrušene kričal: „Vypadnite, vypadnite odtiaľto!“ „Zdal sa mi vystrašený, ale zároveň pokojný,“ hovorí pani Glicková. „Povedal, že ľudia nepanikária, a že všetkých nahnali do zadnej časti lietadla.“ Podľa slov jej manžela boli v kokpite traja muži, pilotov však nikto nevidel a zrejme boli v tom čase už mŕtvi. Glickovej sa podarilo uskutočniť konferenčný hovor s centrom pre mimoriadne situácie (911) a jej manžel poskytol kompetentným cenné informácie. Burnett sa svojej manželke ozval celkom štyri razy – najprv oznámil únos, neskôr sa pýtal na Svetové obchodné centrum. „Chcel zhodnotiť situáciu, jeho adrenalín pracoval,“ povedala pani Butnettová.


1. 4 Príbeh z letu číslo 77
MENO: Barbara K. Olson, VEK: 45, BYDLISKO: Great Falls, VA, ZAMESTNANIE: Televízny komentátor pre CNN, MIESTO: Let 77

Na palube lietadla American Airlines, linka číslo 77, ktoré sa zrútilo na Pentagon, bola aj komentátorka televízie CNN Barbara Olsonová, ktorá sa tesne pred nárazom spojila so svojim manželom: „Majú nože...zhromaždili pasažierov a pilotov v zadnej časti lietadla.“ Jej posledné slová boli: „Čo by som mala povedať pilotom, aby urobili?“ Podobná scéna sa odohrala aj na palube lietadla linky 175 United Airlines, ktoré narazilo do jedného z mrakodrapov.2. Fotogaléria

2. 1 World Trade center

WTC na jeho začiatkoch
WTC sa pýšilo výškou 417 m („ONE“) a 415,1 m („TWO“)WTC na hladine rieky Hudson

2. 2 Bez komentára...Pentagon
2. 3 Utorok, 12. septembra 2001
2. 4 Satelitné snímky


Ground Zero

3. Zoznam obetí
World Trade Center
• Aamoth, Gordon McCannel Jr., 32, New York, N.Y., investment banker, Sandler O'Neill & Partners, Confirmed dead

• Abad, Maria Rose , 49, Syosset, N.Y., senior vice president, Keefe, Bruyette & Woods, Confirmed dead

• Abad, Edelmiro (Ed) , 54, New York, N.Y., senior vice president, Fiduciary Trust International, Confirmed dead

• Abate, Andrew Anthony , 37, Melville, N.Y., bond trader, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Abate, Vincent , 40, New York, N.Y., bond trader, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Abel, Laurence Christopher , 37, , , , Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Abrahamson, William F. , 58, Cortland Manor, N.Y., business analyst, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Aceto, Richard Anthony , 42, Wantagh, N.Y., tax specialist, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Acevedo Carranza, Alicia , , Teziutlan, Mexico, , , Reported missing

• Ackermann, Heinrich B. , 38, New York, N.Y., , Aon Corp., Confirmed dead

• Acquaviva, Paul Andrew , 29, Glen Rock, N.J., eSpeed vice president of corporate development, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Adams, Shannon Lewis , 25, New York, N.Y., fixed income accountant, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Adams, Stephen , 51, New York, N.Y., beverage manager, Windows on the World, Confirmed dead

• Adams, Patrick , 60, New York, N.Y., security officer, Fuji Bank, Confirmed dead

• Adams, Donald L. , 28, Chatham, N.J., vice president of sales of eSpeed division, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Adanga, Ignatius , 62, New York, N.Y., , New York State Department of Transportation, Confirmed dead

• Addamo, Christy A. , 28, New Hyde Park, N.Y., accountant, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Adderley, Terence E. Jr., 22, Bloomfield Hills, Mich., , Fred Alger Management, Confirmed dead

• Addo, Sophia B. , 36, New York, N.Y., housekeeping, Windows on the World, Confirmed dead

• Adler, Lee , 48, Springfield, N.J., computer designer, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Afflitto, Daniel Thomas , 32, Manalapan, N.J., equities trader, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Afuakwah, Emmanuel , 37, New York, N.Y., porter, banquets, Windows on the World, Confirmed dead

• Agarwal, Alok , 36, Jersey City, N.J., senior programmer analyst, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Agarwala, Mukul , 37, New York, N.Y., research analyst, Fiduciary Trust International, Confirmed dead

• Agnello, Joseph , 35, New York, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Agnes, David Scott , 46, New York, N.Y., assistant vice president, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Aguiar, Joao A.D. Jr., 30, Red Bank, N.J., investment banker, Keefe, Bruyette & Woods, Confirmed dead

• Ahearn, Lt. Brian G. , 43, Huntington, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Ahern, Jeremiah J. , 74, Cliffside Park, N.J., auditor, New York State Department of Taxation and Finance, Confirmed dead

• Ahladiotis, Joanne , 27, New York, N.Y., QA analyst, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Ahmed, Shabbir , 47, New York, N.Y., waiter, Windows on the World, Confirmed dead

• Aiken, Terrance Andre , 30, New York, N.Y., computer consultant, Vital Computer Services, Confirmed dead

• Ajala, Godwin , 33, New York, N.Y., security officer, Summit Security Services, Confirmed dead

• Alagero, Gertrude M. , 37, New York, N.Y., senior vice president and practice leader, Marsh & McLennan Cos.

Inc., Confirmed dead

• Alameno, Andrew , 37, Westfield, N.J., trader, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Alario, Margaret Ann (Peggy) Jezycki , 41, New York, N.Y., global products manager, Zurich American Insurance, Confirmed dead

• Albero, Gary , 39, Emerson, N.J., insurance broker, Aon Corp., Confirmed dead

• Albert, Jon L. , 46, Upper Nyack, N.Y., vice president of information technology, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Alderman, Peter Craig , 25, New York, N.Y., salesman, Bloomberg Tradebook, Confirmed dead

• Aldridge, Jacquelyn Delaine , 46, New York, N.Y., accountant, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Alegre-Cua, Grace , 40, Glen Rock, N.J., accountant, Mitsui Bank, Confirmed dead

• Alger, David D. , 57, New York, N.Y., executive vice president and chief financial officer, Fred Alger

Management, Confirmed dead

• Alikakos, Ernest , 43, New York, N.Y., , New York State Department of Taxation and Finance, Confirmed dead

• Allegretto, Edward L. , 51, Colonia, N.J., convertible bonds broker, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Allen, Eric , 41, New York, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Allen, Joseph Ryan , 39, New York, N.Y., bond broker, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Allen, Richard Dennis , 31, New York, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Allen, Richard Lanard , 30, New York, N.Y., mailroom clerk, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Allingham, Christopher Edward , 36, River Edge, N.J., municipal bond broker, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Alonso, Janet M. , 41, Stony Point, N.Y., e-mail analyst, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Alvarado, Anthony , 31, New York, N.Y., food service handler, Forte Food Service, Confirmed dead

• Alvarez, Antonio Javier , 23, New York, N.Y., grill cook, Windows on the World, Confirmed dead

• Alvear, Telmo , 25, New York, N.Y., waiter, Windows on the World, Confirmed dead

• Alviar, Cesar A. , 60, Bloomfield, N.J., , Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Amanullah, Tariq , 40, Metuchen, N.J., vice president, Fiduciary Trust International, Confirmed dead

• Amaranto, Angelo , 60, New York, N.Y., janitorial, cleaner, ABM Industries, Confirmed dead

• Amato, James , 43, Ronkonkoma, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Amatuccio, Joseph , 41, New York, N.Y., general property manager, Port Authority of New York and New Jersey, Confirmed dead

• Amoroso, Christopher Charles , 29, New York, N.Y., police officer, Port Authority of New York and New Jersey, Confirmed dead

• Anai, Kazuhiro , 42, Scarsdale, N.Y., deputy manager, New York branch, Nishi-Nippon Bank, Confirmed dead

• Anaya, Calixto Jr., 35, Suffern, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Anchundia, Joseph Peter , 26, New York, N.Y., investment banker, Sandler O'Neill & Partners, Confirmed dead

• Anderson, Yvette , 53, New York, N.Y., keyboard specialist, New York State Department of Taxation and Finance, Confirmed dead

• Anderson, Kermit Charles , 57, Green Brook, N.J., systems analyst, Marsh Inc., Confirmed dead

• Andreacchio, John , 52, New York, N.Y., human resources, Fuji Bank, Confirmed dead

• Andrews, Michael Rourke , 34, Belle Harbor, N.Y., , Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Andrucki, Jean A. , 42, Hoboken, N.J., risk assessment, Port Authority of New York and New Jersey, Confirmed dead

• Ang, Siew-Nya , 37, East Brunswick, N.J., technical analyst, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

Angelini, Joseph Sr., 63, Lindenhurst, N.Y., firefighter, Rescue Co. 1, New York Fire Department, Confirmed dead

• Angelini, Joseph Jr., 38, Lindenhurst, N.Y., firefighter, Ladder Co. 4, New York Fire Department, Confirmed dead

• Angilletta, Laura , 23, New York, N.Y., purchase and sales clerk, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Angrisani, Doreen J. , 44, New York, N.Y., finance manager, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Antigua, Lorraine D. , 32, Middletown, N.J., securities lending department, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Apollo, Peter Paul , 26, Hoboken, N.J., equity trader, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Apostol, Faustino Jr., 55, New York, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Aquilino, Frank Thomas , 26, New York, N.Y., vice president and partner, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Aranyos, Patrick Michael , 26, New York, N.Y., bond broker, Euro Brokers Inc., Confirmed dead

• Arce, David Gregory , 36, New York, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Arczynski, Michael G. , 45, Little Silver, N.J., senior vice president, Aon Corp., Confirmed dead

• Arena, Louis , 32, New York, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Arias, Adam , 37, New York, N.Y., vice president of operations, Euro Brokers Inc., Confirmed dead

• Armstrong, Michael J. , 34, New York, N.Y., vice president of sales, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Aron, Joshua , 29, New York, N.Y., equities trader, Cantor Fitzgerald, Confirmed dead

• Aron, Jack Charles , 52, Bergenfield, N.J., information technology, Marsh & McLennan Cos. Inc., Confirmed dead

• Aronow, Richard Avery , 48, Mahwah, N.J., lawyer, Port Authority of New York and New Jersey, Confirmed dead

• Aryee, Japhet J. , 49, Spring Valley, N.Y., tax auditor, New York State Department of Taxation and F inance, Confirmed dead

• Asaro, Carl , 39, Middletown, N.Y., firefighter, New York Fire Department, Confirmed dead

• Asciak, Michael A. , 47, Ridgefield, N.J., foreign exchange operations clerk, Carr Futures, Confirmed dead

• Asher, Michael Edward , 53, Monroe, N.Y., vice president, senior technology architect, Cantor Fitzgerald,


Download 0.81 Mb.

Share with your friends:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
The database is protected by copyright ©ininet.org 2024
send message

    Main page